Budujemy dom dla dzieciaków i dom relacji!

Jesteśmy kapucynkami, siostrami zakonnymi i wśród lasów i wąwozów budujemy DOM. Taki, który jest zdecydowanie za duży na potrzeby kilku sióstr kapucynek. To dobrze, że jest za duży, bo ten dom nie powstaje dla nas.

W Wąwolnicy, koło Lublina, wśród lasów i wąwozów powstaje Dom. Ten dom nie powstaje dla nas, tylko dla Dzieciaków, które spędzą tutaj kilka czy kilkanaście lat swojego życia, skąd wyjdą samodzielne w dorosłość. Nasz Dom jest również miejscem opieki dla dzieci, których rodzice potrzebują podnieść się z problemów, aby na nowo wejść w rolę rodzica. Jest przystankiem dla maluszków, które potrzebują, żeby je pokochać i uzdolnić do miłości, tak by znalazły miłość w ramionach nowych, adopcyjnych lub zastępczych rodziców.

Dom w Wąwolnicy będzie większy, niż wszystkie inne. Ponieważ to tutaj, wśród lessowych wąwozów, oprócz Domu dla Dzieciaków, powstanie także Przestrzeń Wsparcia i Formacji Rodziny – Dom Relacji. To miejsce, gdzie będą mogły się spotykać dzieci z wszystkich naszych Domów, tu będą przyjeżdżały nasze usamodzielnione wychowanki ze swoimi rodzinami, tu stworzymy także punkt konsultacji dla rodzin, które w spokoju potrzebują ponownie nazwać i uporządkować swoje emocje i relacje. Będzie to dom wsparcia dla rodzin zastępczych i adopcyjnych.  To także miejsce na dni skupienia i rekolekcje w małym gronie.

Ten Dom powstaje od dawna – dzięki wsparciu dobrych ludzi, otrzymałyśmy teren, projekt, a od 2006 roku trwa budowa, którą realizujemy małymi etapami. Etapami – przeznaczając na to środki zarówno z naszej pracy, jak i z kwest, na które zostałyśmy przyjęte, dzięki życzliwości proboszczów wielu parafii.

Ośmielamy się otworzyć tę akcję zbiórkową, bo wiemy, że są dzieci, które potrzebują tego Domu. I nie możemy pozwolić, żeby one czekały dłużej, niż jest to konieczne.

Wyzwanie!

A jest już tak blisko, bo dom z zewnątrz jest już gotowy, zostały do wykonania prace wykończeniowe. Dzięki hojności Darczyńców z pięciu etapów udało się:

 • wytynkować pomieszczenia na parterze oraz wszystkie klatki schodowe;
 • na jednej z klatek schodowych położyć stopnie kamienne,
 • zamontować klapy dymowe;
 • otynkować jeden z trzech wiatrołapów; położyć instalacje elektryczne, elektroniczne, hydrauliczne, c.o., przeciwpożarowe na dwóch poziomach budynku;
 • we wszystkich pomieszczeniach na parterze udało się wykonać prace: instalacje wod – kan., elektryczna, instalacje c.o., przeciwpożarowa, tynki, zabudować rury, położyć płytki w pomieszczeniach gospodarczych oraz na korytarzach, pomalować ściany;
 • stworzyć pomieszczenie centrali wentylacyjnej i zamontować centralę,
 • wstawić okna dachowe i wymienić istniejące na spełniające warunki techniczne;
 • otynkować dwa pokoje i położyć płytki w jednej z łazienek na drugim piętrze
 • zakupić i zamontować windę osobową;
 • wyposażyć trzy łazienki na parterze budynku,
 • postawić ścianki działowe na poddaszu,
 • położyć izolację cieplną, przeciwdźwiękową i przeciwwilgociową na posadzce.

Przed nami 11 ETAP prac wykończeniowych. Nadszedł czas na umeblowanie pokojów Domu Relacji, ale zanim to nastąpi, musimy tam przygotować klimatyzację, bo w upalne dni na poddaszu jest bardzo gorąco. Trzeba zatem: przygotować wszystko, wybudować zewnętrzny postument, doprowadzić zasilanie i przygotować miejsca w pokojach by następnie móc zamontować wszystkie urządzenia. I są jeszcze koszty ogrzewania Domu zimą. 

Całość prac związanych z finalnym wykończeniem Domu i stworzeniem Przestrzeni Wsparcia Rodziny – Dom Relacji to, jak pamiętacie, 4 miliony złotych, stąd przed nami wielkie wyzwanie. Wiemy, że to miejsce nie jest dla nas, tylko dla Dzieciaków, które tu będą żyć, uczyć się i szykować do wejścia w dorosłość. Patrząc przyszłościowo również przestrzenią wsparcia dla rodzin, które staną się ich ostatecznym miejscem życia.

Dlatego ośmielamy się prosić Cię o wsparcie Domu dla Dzieciaków i Domu Relacji. Nie dla nas, tylko dla dzieci, by nasz dom stał się miejscem, które tętni życiem.